Otok ljubezni
Reka Mura se je skozi stoletja ob svojem koritu poigrala z naravo in ustvarila naravni otok, ki smo ga domačini poimenovali OTOK LJUBEZNI.
Na Otoku ljubezni življenje nikoli ne zamre
Pričakujejo vas plavajoči mlin na reki Muri, razstava büjraštva ter mirna in neokrnjena narava.
Skozi vse leto se lahko na prleško stran popeljete z brodom, ki je ena redkih, še obstoječih tovrstnih povezav med levim in desnim bregom Mure.
Posebno doživetje za obiskovalce je tudi »PAJANI KRUJ«, ki je posebnost tega kraja in si ga lahko sami pripravite na odprtem ognju.
Otok ljubezni danes
Sprehod po Otoku ljubezni
Foto: Simon Škafar, www.simonskafar.com
Otok ljubezni omejuje na eni strani reka Mura, okrog njega pa je speljan naravni rečni rokav, ki ustvarja naraven otok. Na sam Otok ljubezni je mogoče priti s treh strani, in sicer preko novega kamnitega mostu, ki omogoča dohod tudi vozilom za prevoz in dostavo blaga za nemoteno delovanje samega Otoka ljubezni. Hkrati pa omogoča tudi vozilom vožnjo do broda.
Posebno pomemben s tega vidika je predvsem v zimsko-spomladanskem času, ko lastniki gozdov in zemljišč na desnem bregu Mure spravljajo predvsem les iz svojih gozdov.
Peš se na Otok ljubezni lahko odpravimo preko dveh lesenih brvi, ki omogočata prečkanje rečnega rokava in občudovanje narave v tišini in miru, ki jo sama narava in ambient Otoka ljubezni ponujata.
Želite obiskati Otok ljubezni in njegovo neokrnjeno naravo ?
Vabljeni na ogled mlina in broda na Muri, spoznajte büjraše in büjraštvo, sprehodite se med tulipani in si oglejte tkalsko delavnico. Sprostite se v neokrnjeni naravi Otoka ljubezni.
Zgodba Otoka ljubezni
V preteklosti se v zvezi z otokom pogosto uporablja madžarska beseda, to je sziget. Uporabljali so jo predvsem starejši krajani.
Zgodba o preimenovanju otoka ob reki Muri – szigeta – je sledeča: pred mnogimi leti so krajani v eni izmed ižakovskih gostiln poslušali resnično zgodbo sokrajana o tem otoku. Na idejo enega od prisotnih so ga preimenovali v Otok ljubezni. V zvezi z njim se iz preteklosti pojavlja veliko zgodb, da so se mladi in nekoliko manj mladi radi umaknili tja, kjer so bili varni pred očmi nepovabljenih.
Otok ljubezni je bil porasel z nizkim rastlinjem in grmovjem, ki je značilno za območje tega dela reke Mure. Zato so se krajani na njega lahko pripeljali samo po reki Muri z ribiško ladjo. Krajanom je bil otok všeč, zato so ga skupaj s KS Ižakovci prostovoljno očistili in uredili. S tem so se pojavili zametki turizma v vasi in tudi širše na področju Občine Beltinci.
Otok ljubezni je vsestranski, vsakemu nekaj ponudi: od šumenja in žuborenja skrivnostne reke, do ptičjega petja, občudovanja narave ter odkrivanja kulturno-etnološke dediščine.
Možnosti oz. dejavnosti na Otoku ljubezni:
- rekreacija,
- zabava,
- kulturno-ljudsko izročilo,
- kulinarični užitki,
- ogled muzeja büjraštva s stalno razstavo,
- vožnja z brodom,
- ogled mlina,
- »pajanje« kruha oz. büjraška malica,
- riba na batu,
- ljubezenski napoj.
